2012/2013 Awards Season - Page 16 - BLOODY-DISGUSTING
MOVIES MUSIC VIDEO GAMES COMICS MOVIE PIT VIDEO COMMUNITY
ZergNet


Go Back   BLOODY-DISGUSTING > General Talk > Entertainment

Entertainment General talk about movies, tv, etc.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-19-2013, 01:43 AM   #151
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

Quote:
Originally Posted by HorrorMovieFan View Post
"Motion Picture Sound Editors Awards" NOMINATIONS!!
Jan.18,2013


Best Sound Editing: Sound Effects and Foley in a Feature Film

Argo
The Avengers
The Dark Knight Rises
Django Unchained
The Hobbit: An Unexpected Journey
Life of Pi
Prometheus
Skyfall


Best Sound Editing: Dialogue and ADR in a Feature Film
Argo
Beasts of the Southern Wild
The Hobbit: An Unexpected Journey
Life of Pi
Lincoln
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook
Skyfall


Best Sound Editing: Music in a Feature Film
Argo
The Cabin in the Woods
The Dark Knight Rises
Django Unchained
The Hobbit: An Unexpected Journey
Life of Pi
Lincoln
Skyfall


Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in an Animation Feature Film

Brave
A Cat in Paris
Frankenweenie
The Lorax
ParaNorman
The Pirates! Band of Misfits
Rise of the Guardians
Wreck-it Ralph


Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue, ADR and Music in a Feature Documentary
Bully
Climate Refugees
Jiro Dreams of Sushi
Last Call at the Oasis
Marley
Searching for Sugar Man


Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Feature Foreign Language Film
80 Million
Amour
Children of Sarajevo
The Hypnotist
The Intouchables
Rust & Bone


Best Sound Editing: Music in a Musical Feature Film
Joyful Noise
Les Misérables
Pitch Perfect
Rock of Ages
WINNERS!!
Feb. 18, 2013

Best Sound Editing: Sound Effects and Foley in a Feature Film
Skyfall

Best Sound Editing: Dialogue and ADR in a Feature Film
Life of Pi

Best Sound Editing: Music in a Feature Film
Life of Pi

Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in an Animation Feature Film
Wreck-it Ralph

Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue, ADR and Music in a Feature Documentary
Last Call at the Oasis

Best Sound Editing: Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Feature Foreign Language Film
Rust & Bone

Best Sound Editing: Music in a Musical Feature Film
Les Misérables
__________________
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Old 02-20-2013, 11:35 PM   #152
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

"39th Annual Saturn Awards" NOMINATIONS!!
Feb. 20, 2013

Here are the nominees, winners in June:

Best Sci-Fi Film:
THE AVENGERS
CHRONICLE
CLOUD ATLAS
THE HUNGER GAMES
LOOPER
PROMETHEUS

Best Fantasy Film:
THE AMAZING SPIDER-MAN
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LIFE OF PI
RUBY SPARKS
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN
TED

Best Horror/Thriller:
ARGO
THE CABIN IN THE WOODS
THE IMPOSSIBLE
SEVEN PSYCHOPATHS
THE WOMAN IN BLACK
ZERO DARK THIRTY

Best Action/Adventure:
THE BOURNE LEGACY
THE DARK KNIGHT RISES
DJANGO UNCHAINED
LES MISERABLES
SKYFALL
TAKEN 2

Best Independent Film:
COMPLIANCE
HITCHCOCK
KILLER JOE
THE PAPERBOY
ROBOT AND FRANK
SAFETY NOT GUARANTEED
SEEKING A FRIEND FOR THE END OF THE WORLD

Best Actor:
CHRISTIAN BALE, THE DARK KNIGHT RISES
DANIEL CRAIG, SKYFALL
MARTIN FREEMAN, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
HUGH JACKMAN, LES MISERABLES
JOSEPH GORDON-LEVITT, LOOPER
MATTHEW MCCONAUGHEY, KILLER JOE

Best Actress:
JESSICA CHASTAIN, ZERO DARK THIRTY
ANN DOWD; COMPLIANCE
ZOE KAZAN, RUBY SPARKS
JENNIFER LAWRENCE, THE HUNGER GAMES
HELEN MIRREN, HITCHCOCK
NAOMI WATTS, THE IMPOSSIBLE

Best Supporting Actor:
JAVIER BARDEM, SKYFALL
MICHAEL FASSBENDER, PROMETHEUS
CLARK GREGG, THE AVENGERS
JOSEPH GORDON-LEVITT, THE DARK KNIGHT RISES
SIR IAN MCKELLEN, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
CHRISTOPH WALTZ, DJANGO UNCHAINED

Best Supporting Actress:
DAME JUDI DENCH, SKYFALL
GINA GERSHON, KILLER JOE
ANNE HATHAWAY, THE DARK KNIGHT RISES and LES MISERABLES
NICOLE KIDMAN, THE PAPERBOY
CHARLIZE THERON; SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best Young Performer:
CJ ADAMS, THE ODD LIFE OF TIMOTHY GREEN
TOM HOLLAND, THE IMPOSSIBLE
DANIEL HUTTLESTONE, LES MISERABLES
CHLOE GRACE MORETZ, DARK SHADOWS
SURAJ SHARMA, LIFE OF PI
QUVENZHANE WALLIS, BEASTS OF THE SOUTHERN WILD

Best Director:
WILLIAM FRIEDKIN, KILLER JOE
PETER JACKSON, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
RIAN JOHNSON, LOOPER
ANG LEE, LIFE OF PI
CHRISTOPHER NOLAN, THE DARK KNIGHT RISES
JOSS WHEDON, THE AVENGERS

Best Writing:
TRACY LETTS, KILLER JOE
DAVID MAGEE, LIFE OF PI
MARTIN MCDONAGH, SEVEN PSYCHOPATHS
QUENTIN TARANTINO, DJANGO UNCHAINED
JOSS WHEDON, THE AVENGERS
JOSS WHEDON, DREW GODDARD, THE CABIN IN THE WOODS

Best Production Design
CLOUD ATLAS
ANNA KARENINA
LIFE OF PI
DARK SHADOWS
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES

Best Editing
SKYFALL
CLOUD ATLAS
LOOPER
THE AVENGERS
THE BOURNE LEGACY
LIFE OF PI

Best Music
LIFE OF PI
FRANKENWEENIE
ANNA KARENINA
SKYFALL
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
THE DARK KNIGHT RISES

Best Costume Design
ANNA KARENINA
CLOUD ATLAS
DJANGO UNCHAINED
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best Makeup
CLOUD ATLAS
HITCHCOCK
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
THE IMPOSSIBLE
SKYFALL
TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN, PART 2

Best Visual Effects:
THE AVENGERS
BATTLESHIP
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
JOHN CARTER
LIFE OF PI
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best International Film
ANNA KARENINA
CHICKEN WITH PLUMS
THE FAIRY
HEADHUNTERS
MY WAY
PUSHER

Best Animated Film
BRAVE
FRANKENWEENIE
PARANORMAN
WRECK-IT RALPH


TV Noms:

Best Network TV Series:
ELEMENTARY
THE FOLLOWING
FRINGE
ONCE UPON A TIME
REVOLUTION
SUPERNATURAL

Best Cable TV Series
AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
DEXTER
LEVERAGE
THE KILLING
TRUE BLOOD
THE WALKING DEAD

Best Television Presentation
BREAKING BAD
CONTINUUM
FALLING SKIES
GAME OF THRONES
KEN FOLLETT’S WORLD WITHOUT END
MOCKINGBIRD LANE
SPARTACUS: WAR OF THE DAMNED

Best Youth-Oriented Series
ARROW
BEAUTY AND THE BEAST
DOCTOR WHO
MERLIN
TEEN WOLF
THE VAMPIRE DIARIES

Best Actor
KEVIN BACON, THE FOLLOWING
BILLY BURKE, REVOLUTION
BRYAN CRANSTON, BREAKING BAD
MICHAEL C. HALL, DEXTER
JOSHUA JACKSON, FRINGE
TIMOTHY HUTTON, LEVERAGE
ANDREW LINCOLN, THE WALKING DEAD

Best Actress:
MOON BLOODGOOD, FALLING SKIES
MIREILLE ENOS, THE KILLING
SARAH PAULSON, AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
CHARLOTTE RILEY, KEN FOLLETT’S WORLD WITHOUT END
TRACY SPIRIDAKOS, REVOLUTION
ANNA TORV, FRINGE

Best Supporting Actor
JONATHAN BANKS, BREAKING BAD
GIANCARLO ESPOSITO, REVOLUTION
TODD LASANCE, SPARTACUS: WAR OF THE DAMNED
COLM MEANEY, HELL ON WHEELS
DAVID MORRISSEY, THE WALKING DEAD
JOHN NOBLE, FRINGE

Best Supporting Actress:
JENNIFER CARPENTER, DEXTER
SARAH CARTER, FALLING SKIES
ANNA GUNN, BREAKING BAD
LAURIE HOLDEN, THE WALKING DEAD
JESSICA LANGE, AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
BETH RIESGRAF, LEVERAGE

Best Guest Appearance
BLAIR BROWN, FRINGE
TERRY O’QUINN, FALLING SKIES
LANCE REDDICK, FRINGE
MARK SHEPPARD, LEVERAGE
RAY STEVENSON and YVONNE STRAHOVSKI, DEXTER
__________________

Last edited by HorrorMovieFan; 02-20-2013 at 11:38 PM.
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Old 02-21-2013, 10:43 AM   #153
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

Quote:
Originally Posted by RomeroCarpenter Fan View Post
"Costume Designers Guild Awards" (Nominations)
Jan. 17, 2013


EXCELLENCE IN CONTEMPORARY FILM

Beasts of the Southern Wild – Stephani Lewis
The Best Exotic Marigold Hotel – Louise Stjernsward
Silver Linings Playbook – Mark Bridges
Skyfall – Jany Temime
Zero Dark Thirty – George L. Little

EXCELLENCE IN PERIOD FILM

Anna Karenina – Jacqueline Durran
Argo – Jacqueline West
Les Misérables – Paco Delgado
Lincoln – Joanna Johnston
Moonrise Kingdom – Kasia Walicka-Maimone

EXCELLENCE IN FANTASY FILM

Cloud Atlas – Kym Barrett, Pierre-Yves Gayraud
The Hobbit: An Unexpected Journey – Ann Maskrey, Richard Taylor, Bob Buck
The Hunger Games – Judianna Makovsky
Mirror Mirror – Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman – Colleen Atwood
WINNERS!!
Feb. 20, 2013


EXCELLENCE IN CONTEMPORARY FILM
Skyfall – Jany Temime

EXCELLENCE IN PERIOD FILM
Anna Karenina – Jacqueline Durran

EXCELLENCE IN FANTASY FILM
Mirror Mirror – Eiko Ishioka
__________________
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Old 02-23-2013, 02:54 PM   #154
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

"Amour" sweeps César Awards!! WINNERS!!
Feb 22, 2013


Best Picture
Amour

Director
Michael Haneke, Amour

Actress
Emmanuelle Riva, Amour

Actor
Jean-Louis Trintignant, Amour

Original Screenplay
Michael Haneke, Amour


Adapted Screenplay
Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Rust & Bone

Supporting Actress
Valérie Benguigui, What’s In A Name

Supporting Actor
Guillaume de Tonquedec, What’s In A Name

Newcomer (Female)
Izia Higelin, Mauvaise Fille

Newcomer (Male)
Matthias Schoenaerts, Rust & Bone

Original Score
Alexandre Desplat, Rust & Bone

Sound
Antoine Deflandre, Germaine Boulay, Eric Tisserand, Cloclo

Cinematography
Romain Winding, Farewell, My Queen

Editing
Juliette Welfling, Rust & Bone

Costumes
Christian Gasc, Farewell, My Queen

Art Direction
Katia Wyszkop, Farewell, My Queen

First Film
Louise Wimmer, Cyril Mennegun

Foreign Film
Argo

Animated Film
Ernest Et Célestine, Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier

Documentary
Les Invisibles, Sébastien Lifshitz

Short Film
Le Cri Du Homard, Nicolas Guiot
__________________
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Old 02-24-2013, 12:15 AM   #155
RomeroCarpenter Fan
Rotting Corpse
 
RomeroCarpenter Fan's Avatar
RomeroCarpenter Fan has no status.
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,183
Default

Quote:
Originally Posted by HorrorMovieFan View Post
"28th Annual Film Independent Spirit Awards" NOMINEES!!
November 27, 2012


Best Feature

Beasts of the Southern Wild

Bernie

Keep the Lights On

Moonrise Kingdom

Silver Linings Playbook

Best First Feature

Fill the Void

Gimme the Loot

The Perks of Being a Wallflower
Safety Not Guaranteed

Sound of My Voice


Best Director

Wes Anderson - Moonrise Kingdom
Julia Loktev - The Loneliest Planet
David O. Russell - Silver Linings Playbook
Ira Sachs - Keep the Lights On

Benh Zeitlin - Beasts of the Southern Wild

Best Male Lead

Jack Black - Bernie

Bradley Cooper - Silver Linings Playbook

John Hawkes - The Sessions

Thure Lindhardt - Keep the Lights On

Matthew McConaughey - Killer Joe

Wendell Pierce - Four

Best Female Lead

Linda Cardellini - Return

Emayatzy Corinealdi - Middle of Nowhere

Jennifer Lawrence - Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis - Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead - Smashed

Best Supporting Male

Matthew McConaughey - Magic Mike

David Oyelowo - Middle of Nowhere

Michael Peña - End of Watch

Sam Rockwell - Seven Psychopaths

Bruce Willis - Moonrise Kingdom

Best Supporting Female
Rosemarie DeWitt - Your Sister’s Sister

Ann Dowd - Compliance
Helen Hunt - The Sessions
Brit Marling - Sound of My Voice

Lorraine Toussaint - Middle of Nowhere

Best Screenplay
Keep the Lights On - Ira Sachs
Moonrise Kingdom - Wes Anderson and Roman Coppola
Ruby Sparks
- Zoe Kazan
Seven Psychopaths
- Martin McDonagh
Silver Linings Playbook
- David O. Russell

Best First Screenplay

Celeste and Jesse Forever
- Rashida Jones and Will McCormack
Fill the Void
- Rama Burshtein
Gayby - Jonathan Lisecki
Robot & Frank
- Christopher Ford
Safety Not Guaranteed
- Derek Connolly

Best Cinematography
Beasts of the Southern Wild - Ben Richardson
End of Watch - Roman Vasyanov
Here - Lol Crawley
Moonrise Kingdom - Robert Yeoman
Valley of Saints - Yoni Brook

Best Foreign Film

Amour • France
Once Upon a Time in Anatolia • Turkey
Rust and Bone • France/Belgium
Sister • Switzerland
War Witch • Democratic Republic of Congo

Best Documentary Feature

The Central Park Five

How to Survive a Plague

The Invisible War

Marina Abramović: The Artist is Present

The Waiting Room

John Cassavettes Award

Breakfast with Curtis

The Color Wheel
Middle of Nowhere

Mosquita y Mari

Starlet

Truer than Fiction Award

Leviathan
Only the Young
The Waiting Room

Producers Award

Mynette Louie - Stones in the Sun
Derrick Tseng = Prince Avalanche
Alicia Van Couvering - Nobody Walks

Someone to Watch Award

David Fenster - Pincus

Adam Leon - Gimme the Loot

Rebecca Thomas - Electrick Children

Robert Altman Award
Starlet
(WINNERS)
Feb. 23, 2013

Independent Spirit Awards Winners

Best Film: Silver Linings Playbook
Best Director: David O. Russell, Silver Linings
Best Cinematography: Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Best Male Lead: John Hawkes, The Sessions
Best Female Lead: Jennifer Lawrence, Silver Linings
Cassavetes Award: Middle of Nowhere
Best Screenplay: David O. Russell, Silver Linings
Best International Film: Amour
Best Supporting Actress: Helen Hunt, The Sessions
Best Supporting Actor: Matthew McConaughey, Magic Mike
Best First Feature: Stephen Chbosky, The Perks of Being a Wallflower
First Screenplay: Derek Connolly, Safety not Guaranteed
Best Documentary: The Invisible War
RomeroCarpenter Fan is offline   Reply With Quote
Old 02-25-2013, 12:37 PM   #156
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

"85th Annual Academy Awards" WINNERS!! (TOP MAJOR AWARDS GROUP)
Feb. 24, 2013


Best motion picture
•Argo, Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney, Producers

Achievement in directing
•Life of Pi, Ang Lee

Performance by an actor in a leading role
•Daniel Day-Lewis in Lincoln

Performance by an actress in a leading role
•Jennifer Lawrence in Silver Linings Playbook

Performance by an actor in a supporting role
•Christoph Waltz, Django Unchained

Performance by an actress in a supporting role
•Anne Hathaway, in Les Misérables

Best animated feature film of the year
•Brave, Mark Andrews and Brenda Chapman

Best foreign language film of the year
•Amour, Austria

Adapted screenplay
•Argo, Screenplay by Chris Terrio

Original screenplay
•Django Unchained, Written by Quentin Tarantino

Achievement in cinematography
•Life of Pi, Claudio Miranda

Achievement in film editing
•Argo, William Goldenberg

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
•Life of Pi, Mychael Danna

Achievement in costume design
•Anna Karenina, Jacqueline Durran

Best documentary feature
•Searching for Sugar Man, Malik Benjelloul, Simon Chinn

Best documentary short subject
•Inocente, Sean Fine and Andrea Nix Fine

Achievement in makeup and hairstyling
•Les Misérables, Lisa Westcott and Julie Dartnell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)
•Skyfall from Skyfall, Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth

Achievement in production design
•Lincoln, Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

Best animated short film
•Paperman, John Kahrs

Best live action short film
•Curfew, Shawn Christensen

Achievement in sound editing (tie!)
•Skyfall, Per Hallberg and Karen Baker Landers
•Zero Dark Thirty, Paul N.J. Ottosson

Achievement in sound mixing
•Les Misérables, Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes

Achievement in visual effects
•Life of Pi, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
__________________
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2013, 03:05 PM   #157
RomeroCarpenter Fan
Rotting Corpse
 
RomeroCarpenter Fan's Avatar
RomeroCarpenter Fan has no status.
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,183
Default

Quote:
Originally Posted by HorrorMovieFan View Post
"39th Annual Saturn Awards" NOMINATIONS!!
Feb. 20, 2013

Here are the nominees, winners in June:

Best Sci-Fi Film:
THE AVENGERS
CHRONICLE
CLOUD ATLAS
THE HUNGER GAMES
LOOPER
PROMETHEUS

Best Fantasy Film:
THE AMAZING SPIDER-MAN
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LIFE OF PI
RUBY SPARKS
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN
TED

Best Horror/Thriller:
ARGO
THE CABIN IN THE WOODS
THE IMPOSSIBLE
SEVEN PSYCHOPATHS
THE WOMAN IN BLACK
ZERO DARK THIRTY

Best Action/Adventure:
THE BOURNE LEGACY
THE DARK KNIGHT RISES
DJANGO UNCHAINED
LES MISERABLES
SKYFALL
TAKEN 2

Best Independent Film:
COMPLIANCE
HITCHCOCK
KILLER JOE
THE PAPERBOY
ROBOT AND FRANK
SAFETY NOT GUARANTEED
SEEKING A FRIEND FOR THE END OF THE WORLD

Best Actor:
CHRISTIAN BALE, THE DARK KNIGHT RISES
DANIEL CRAIG, SKYFALL
MARTIN FREEMAN, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
HUGH JACKMAN, LES MISERABLES
JOSEPH GORDON-LEVITT, LOOPER
MATTHEW MCCONAUGHEY, KILLER JOE

Best Actress:
JESSICA CHASTAIN, ZERO DARK THIRTY
ANN DOWD; COMPLIANCE
ZOE KAZAN, RUBY SPARKS
JENNIFER LAWRENCE, THE HUNGER GAMES
HELEN MIRREN, HITCHCOCK
NAOMI WATTS, THE IMPOSSIBLE

Best Supporting Actor:
JAVIER BARDEM, SKYFALL
MICHAEL FASSBENDER, PROMETHEUS
CLARK GREGG, THE AVENGERS
JOSEPH GORDON-LEVITT, THE DARK KNIGHT RISES
SIR IAN MCKELLEN, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
CHRISTOPH WALTZ, DJANGO UNCHAINED

Best Supporting Actress:
DAME JUDI DENCH, SKYFALL
GINA GERSHON, KILLER JOE
ANNE HATHAWAY, THE DARK KNIGHT RISES and LES MISERABLES
NICOLE KIDMAN, THE PAPERBOY
CHARLIZE THERON; SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best Young Performer:
CJ ADAMS, THE ODD LIFE OF TIMOTHY GREEN
TOM HOLLAND, THE IMPOSSIBLE
DANIEL HUTTLESTONE, LES MISERABLES
CHLOE GRACE MORETZ, DARK SHADOWS
SURAJ SHARMA, LIFE OF PI
QUVENZHANE WALLIS, BEASTS OF THE SOUTHERN WILD

Best Director:
WILLIAM FRIEDKIN, KILLER JOE
PETER JACKSON, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
RIAN JOHNSON, LOOPER
ANG LEE, LIFE OF PI
CHRISTOPHER NOLAN, THE DARK KNIGHT RISES
JOSS WHEDON, THE AVENGERS

Best Writing:
TRACY LETTS, KILLER JOE
DAVID MAGEE, LIFE OF PI
MARTIN MCDONAGH, SEVEN PSYCHOPATHS
QUENTIN TARANTINO, DJANGO UNCHAINED
JOSS WHEDON, THE AVENGERS
JOSS WHEDON, DREW GODDARD, THE CABIN IN THE WOODS

Best Production Design
CLOUD ATLAS
ANNA KARENINA
LIFE OF PI
DARK SHADOWS
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES

Best Editing
SKYFALL
CLOUD ATLAS
LOOPER
THE AVENGERS
THE BOURNE LEGACY
LIFE OF PI

Best Music
LIFE OF PI
FRANKENWEENIE
ANNA KARENINA
SKYFALL
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
THE DARK KNIGHT RISES

Best Costume Design
ANNA KARENINA
CLOUD ATLAS
DJANGO UNCHAINED
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best Makeup
CLOUD ATLAS
HITCHCOCK
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
THE IMPOSSIBLE
SKYFALL
TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN, PART 2

Best Visual Effects:
THE AVENGERS
BATTLESHIP
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
JOHN CARTER
LIFE OF PI
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Best International Film
ANNA KARENINA
CHICKEN WITH PLUMS
THE FAIRY
HEADHUNTERS
MY WAY
PUSHER

Best Animated Film
BRAVE
FRANKENWEENIE
PARANORMAN
WRECK-IT RALPH


TV Noms:

Best Network TV Series:
ELEMENTARY
THE FOLLOWING
FRINGE
ONCE UPON A TIME
REVOLUTION
SUPERNATURAL

Best Cable TV Series
AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
DEXTER
LEVERAGE
THE KILLING
TRUE BLOOD
THE WALKING DEAD

Best Television Presentation
BREAKING BAD
CONTINUUM
FALLING SKIES
GAME OF THRONES
KEN FOLLETT’S WORLD WITHOUT END
MOCKINGBIRD LANE
SPARTACUS: WAR OF THE DAMNED

Best Youth-Oriented Series
ARROW
BEAUTY AND THE BEAST
DOCTOR WHO
MERLIN
TEEN WOLF
THE VAMPIRE DIARIES

Best Actor
KEVIN BACON, THE FOLLOWING
BILLY BURKE, REVOLUTION
BRYAN CRANSTON, BREAKING BAD
MICHAEL C. HALL, DEXTER
JOSHUA JACKSON, FRINGE
TIMOTHY HUTTON, LEVERAGE
ANDREW LINCOLN, THE WALKING DEAD

Best Actress:
MOON BLOODGOOD, FALLING SKIES
MIREILLE ENOS, THE KILLING
SARAH PAULSON, AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
CHARLOTTE RILEY, KEN FOLLETT’S WORLD WITHOUT END
TRACY SPIRIDAKOS, REVOLUTION
ANNA TORV, FRINGE

Best Supporting Actor
JONATHAN BANKS, BREAKING BAD
GIANCARLO ESPOSITO, REVOLUTION
TODD LASANCE, SPARTACUS: WAR OF THE DAMNED
COLM MEANEY, HELL ON WHEELS
DAVID MORRISSEY, THE WALKING DEAD
JOHN NOBLE, FRINGE

Best Supporting Actress:
JENNIFER CARPENTER, DEXTER
SARAH CARTER, FALLING SKIES
ANNA GUNN, BREAKING BAD
LAURIE HOLDEN, THE WALKING DEAD
JESSICA LANGE, AMERICAN HORROR STORY: ASYLUM
BETH RIESGRAF, LEVERAGE

Best Guest Appearance
BLAIR BROWN, FRINGE
TERRY O’QUINN, FALLING SKIES
LANCE REDDICK, FRINGE
MARK SHEPPARD, LEVERAGE
RAY STEVENSON and YVONNE STRAHOVSKI, DEXTER

9 nomination for the hobbit? fuck yeah
RomeroCarpenter Fan is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2013, 11:56 AM   #158
RomeroCarpenter Fan
Rotting Corpse
 
RomeroCarpenter Fan's Avatar
RomeroCarpenter Fan has no status.
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,183
Default

Empire Movie Awards (Nominations)
Mrach. 4, 2013


http://www.empireonline.com/awards2013/

The winners will be announced Sunday, March 24.


Best Film
"The Avengers"
"The Dark Knight Rises"
"Django Unchained"
"The Hobbit: An Unexpected Journey"
"Skyfall"

Best Director
Joss Whedon, "The Avengers"
Christopher Nolan, "The Dark Knight Rises"
Quentin Tarantino, "Django Unchained"
Peter Jackson, "The Hobbit: An Unexpected Journey"
Sam Mendes, "Skyfall"

Best Actor
Daniel Craig, "Skyfall"
Daniel Day-Lewis, "Lincoln"
Robert Downey, Jr., "The Avengers"
Martin Freeman, "The Hobbit: An Unexpected Journey"
Christoph Waltz, "Django Unchained"

Best Actress
Jessica Chastain, "Zero Dark Thirty"
Judi Dench, "Skyfall"
Anne Hathaway, "The Dark Knight Rises"
Jennifer Lawrence, "The Hunger Games"
Naomi Watts, "The Impossible"

Best British Film
"Dredd 3D"
"Les Misérables"
"Sightseers"
"Skyfall"
"The Woman in Black"

Best Male Newcomer
Domnhall Gleeson, "Anna Karenina"
Tom Holland, "The Impossible"
Steve Oram, "Sightseers"
Suraj Sharma, "Life of Pi"
Rafe Spall, "Life of Pi"

Best Female Newcomer
Samantha Barks, "Les Misérables"
Holliday Grainger. "Great Expectations"
Alice Lowe, "Sightseers"
Alicia Vikander, "Anna Karenina"
Quvenzhané Wallis, "Beasts of the Southern Wild"

Art of 3D Award
"The Avengers"
"Dredd 3D"
"The Hobbit: An Unexpected Journey"
"Life of Pi"
"Prometheus"

Best Comedy
"Moonrise Kingdom"
"The Pirates! In an Adventure with Scientists!"
"Silver Linings Playbook"
"Ted"
"21 Jump Street"

Best Thriller
"Argo"
"Headhunters"
"The Raid"
"Skyfall"
"Zero Dark Thirty"

Best Horror Film
"The Cabin in the Woods"
"Dark Shadows"
"Sightseers"
"Sinister"
"The Woman in Black"

Best Sci-Fi/Fantasy Film
"The Avengers"
"Dredd 3D"
"The Hobbit: An Unexpected Journey"
"Looper"
"Prometheus"
RomeroCarpenter Fan is offline   Reply With Quote
Old 03-20-2013, 03:21 AM   #159
HorrorMovieFan
I Eat Brains!
 
HorrorMovieFan's Avatar
HorrorMovieFan has no status.
 
Join Date: Jun 2009
Location: Canada
Posts: 5,992
Default

"19th Annual Chlotrudis Awards" WINNERS!!
March. 18, 2013


BEST PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST
Moonrise Kingdom

BEST PRODUCTION DESIGN
Alex DiGerlando for Beasts of the Southern Wild

BEST CINEMATOGRAPHY
Mihai Malaimare Jr. for The Master

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Stephen Chbosky for Perks of Being a Wallflower

BEST ORIGINAL SCREENPLAY (TIE!)
Wes Anderson & Roman Coppola for Moonrise Kingdom and Sarah Polley for Take This Waltz

BEST SUPPORTING ACTOR
Ezra Miller for The Perks of Being a Wallflower

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams for The Master

BEST ACTOR
John Hawkes for The Sessions

BEST ACTRESS
Olivia Colman for Tyrannosaur

BEST DIRECTOR
Wes Anderson for Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY
How To Survive a Plague

BEST MOVIE
The Perks of Being a Wallflower

BURIED TREASURE
A Simple Life
__________________
HorrorMovieFan is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off




All times are GMT -6. The time now is 02:03 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
2001-Present BLOODY-DISGUSTING LLC